“Suriye’den sonra Ermenistan ve İran sınırlarına da utanç duvarı örülecek”

TOKİ ile Millî Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı arasında, 5 Mayıs 2016 tarihinde Acil Sınır Fiziki Güvenlik Sistemlerinin Yapımına İlişkin Protokol imzalandı. Söz konusu protokol kapsamında, TOKİ tarafından 6 il sınırında, 3 metre yüksekliğinde duvar, yol ve muhtelif sayılarda gözetleme kulesi, geçiş kapısı imalatı yapılması planlanıyor.
Siyonist İsrail’in 2002’de Batı Şeria’da işgal ettiği Filistin yerleşimlerine ördüğü ve Filistinliler tarafından ‘ırkıçı duvar’ olarak adlandırılan utanç duvarını örnek alan TC devleti, Suriye sınırında yapımına başladığı duvardan sonra, şimdi de doğu sınırı olan İran ve Ermenistan sınırlarına da duvar inşa etme kararı aldı.
Suriye sınırında beton bloklardan oluşan güvenlik duvarı yapım çalışmalarının devam ettiğine dikkat çeken yetkililer, “Suriye sınırında çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Bundan sonrasına yönelik planlama da yapılıyor. Herhangi bir değişiklik olmazsa, güney sınırımız bittikten sonra doğu sınırına yönelik çalışma başlatılacak. Ardahan, Iğdır ve Kars gibi sınır şehirlerimize de duvar örmeyi planlıyoruz” dedi. Türkiye’nin doğusuna beton duvar örülmesinin sebebi, ‘terör örgütü ve kaçakçılıkla mücadele’ olarak gösteriliyor.
Sınır hattı boyunca 2 metre genişliğinde ve 3 metre yüksekliğindeki 7 tonluk seyyar blokların tamamlanan kısmında, duvarların üzerlerine jiletli tel de çekiliyor. Örülen sınır duvarı portatif, başka yere taşınabilecek şekilde inşa ediliyor. Dev blokların yapımında mukavemeti yüksek dayanıklı beton kullanılıyor. TOKİ sadece duvar kalıbı döküp monte etmiyor, duvarın arkasındaki güvenlik yolunu da yapıyor.
Kaynak: Sputniknews, 11 Ocak 2017